Rekolekcje-warsztaty pisania ikon to propozycja dla tych, którzy chcą pogłębić swoje życie duchowe w sposób inny niż zwykle. Polegają one na tworzeniu ikony poprzez malarską kontemplację wizerunku Chrystusa, Matki Bożej i świętych.

W rekolekcjach-warsztatach może uczestniczyć KAŻDY - niezależnie od posiadania lub braku tzw. zdolności artystycznych! I KAŻDY wykona i zabierze do domu swój własny, niepowtarzalny egzemplarz ikony przedstawiającej wizerunek zadany w temacie rekolekcji, a także dyplom ukończenia warsztatów Pracowni Ikonograficznej Deesis.

Uczestnicy warsztatów otrzymują wszystkie potrzebne materiały i przybory. Zajęcia są połączone z wykładami na temat historii i teologii ikony. Podczas Eucharystii kończącej rekolekcje odbywa się uroczyste poświęcenie napisanych ikon.


Pracownia Ikonograficzna DEESIS


Pracownia Ikonograficzna DEESIS została założona w 2010 roku. Poznawanie tradycji malarstwa ikonowego oraz doskonalenie techniki zaowocowało rekolekcjami i warsztatami pisania ikon. Rekolekcje i warsztaty prowadzą:

Ks. Dr Tomasz Knop
teolog duchowości, wykładowca akademicki, kierownik duchowy, rekolekcjonista, psychoterapeuta. Założyciel Pracowni Ikonograficznej DEESIS.

Ks. Bogdan Blajer
kustosz Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej, wykładowca historii sztuki w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, przewodniczący Komisji do spraw Budownictwa i Sztuki Sakralnej w Archidiecezji Częstochowskiej. Od 5 lat pisze ikony. Współzałożyciel Pracowni Ikonograficznej DEESIS.

Dr Adam Rokowski
artysta malarz, nauczyciel akademicki, prowadzi zajęcia z technologii malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Uczy pisania ikon od ponad 10 lat.

Najbliższe warsztaty

Więcej o warsztatach

Pliki do pobrania
Back To Top